Kurumsal IT-Teknoloji Eğitimleri-Eğitim Takvimi

FBI – Apple Savaşı Duruldu Ama Şifreleme Savaşı Daha Yeni Başlıyor

FBI Apple yardımı olmadan San Bernardino olayındaki iPhone’u kırmayı başardı. Bu olay güvenlik camiasından çıkıp tüm kamuoyuna yayılan dava süreci ile artık herkesin şifreleme ve kişisel verilerin korunması ile ilgili farkındalığını sağladı.

Artık herkes şifrelemeyi bilir durumda. Dahası sahip oldukları cihazların çok başarılı bir şekilde kişisel verilerini koruyabilme yetenekleri ile birlikte geldiğinin de farkına vardı.

Amerikan Adalet Bakanlığı (DOJ) son duruşmanın bir sonraki aya ertelenmesi talebinde bulundu. Gerekçesi ise başka bir yöntem bulmuş olma ihtimalleri olarak açıklandı.

İsrail mobil adli bilişim şirketi Cellebrite ile çalışmaya başlayan FBI $15.278’lık anlaşma ile Cellebrite firmasına en düşük ödeme tutarı üzerinden anlaşmış oldu.

Ve sonunda FBI ölü San Bernardino olayındaki ölü teröristin telefonunu kırmayı başardı. Alternatif bir metot ile iPhone datalarına ulaşan FBI artık Apple’ın yardımına ihtiyaç duymadığını açıkladı.

Her ne kadar FBI ile Apple arasındaki hukuk savaşı bitmiş olsa da şifreleme ile ulusal güvenlik arasındaki çelişkili durum hala devam ediyor. FBI yöntemini gizli tutmakla beraber beklemede olan tüm olaylarda bu tekniği kullanacağı aşikar.

Apple için şimdi durum daha enteresan bir hal aldı. FBI veriye nasıl ulaştı? Apple’ın farkında olmadığı bir açığı var ve FBI’a bunun ne olduğunu sormak gibi bir durumda değil. Daha da ilginci bunu üçüncü parti bir firma ile beraber yapmış olması.

Giderek karmaşık bir hale gelen savaştan Google’da nasibini alıyor. En az dokuz kez federal yetkililer Android telefonların kırılması ile ilgili kapılarını çalış durumda.

Bakalım ileriki günler bize neler gösterecek.