Kurumsal IT-Teknoloji Eğitimleri-Eğitim Takvimi

PlayStation ve Xbox Forumları Hacklendi; 2,5 Milyon Kullanıcı Verisi Sızdırıldı!

En popüler iki PlayStation ve Xbox oyun forumlarında hesabınız var mı?

Bilgileriniz açığa çıkmış olabilir, nitekim iki popüler video oyun forumu "XBOX360 ISO" ve "PSP ISO" 'nun saldırıya uğradığı ve 2.5 Milyon oyuncusunun e-posta adresleri, hesap şifreleri ve IP adreslerinin ortaya çıkardığı açıklandı.

The Sun haberine göre saldırganlar Eylül 2015'te "XBOX360 ISO" ve "PSP ISO" forumlarına saldırdı ancak bu saldırıların sonuçları daha yeni ortaya çıkıyor.

Çoğunlukla popüler oyunların ücretsiz sürümlerini arayan oyuncuların üyesi olduğu, oyunların - fiziksel oyun disklerinden alınan kopyalardan oluşturulan - ISO dosyalarının indirilmesi için bağlantıları sağlayan bu iki oyun forumu, Microsoft'un Xbox 360 ve Sony'nin Playstation Taşınabilir bilgisayar sahiplerine hizmet veriyor.

Söz konusu forum web sitelerini ziyaret etmek ve verilen linkler vasıtasıyla oyun indirmek sıklıkla telif hakkının yasalara aykırı bir şekilde ihlali anlamına gelmekte.

Kısaca, iki forumu da ya da bu forumlardan birini kullanan oyunculardan biriyseniz, hesabınızı gözden geçirmeniz ve tüm hesaplarınızın parolasını hemen değiştirmeniz öneriliyor.